Akcesoria asekuracyjne do alpinistyki

Karabinki tworzą podwalinę wyposażenia asekuracyjnego wspinacza. Za ich pośrednictwem wspinamy się do miejsc asekuracyjnych, mocujemy sprzęt do uprzęży i spinamy różnorodne jego elementy ze sobą. Karabinki realizuje się ze stali, tytanu lub też stopu aluminium.

Mogą być zwykle lub ewentualnie zakręcane co chroni zamek przed niepożądanym otwarciem. Jest kolosalna ilość modeli różniących się kształtem, ciężarem, parametrami wytrzymałościowymi i sposobem ochraniania zamka. Najpopularniejsze kształty to owale, trapezowate, gruszkowate, z wygiętymi zamkami ułatwiające wpinanie do punktów przelotowych i inne.

Najważniejsza wytrzymałość mają karabinki wzdłuż swej osi przedłużonej oraz tak należy je wpinać. Właściwy karabinek powinien przenosić w tej osi obciążenie takie jak siła zrywająca liny, najsłabszą cząstką karabinka jest zamek i z tego powodu oczywiście zamek przeważnie będący w stanie wziąć na siebie dopracowaną konstrukcję. Względy bezpieczeństwa przemawiają za tym, by kupować wyłącznie takie karabinki, jakie mają atest. Pętle umożliwiają asekuracje z nadających się fragmentów.

W tej chwili najpowszechniejszymi wykorzystywanymi przyrządami asekuracyjnymi są płytki i pochodne od nich garnuszki asekuracyjne, więcej o nich na witrynie http://www.alpinistyka.pl/. Płytki zrobione są ze stopu aluminium są w stanie posiadać rozmaite kształty, jednak zazwyczaj są okrągłe, z dwoma otworami do wprowadzania dwóch żył linii podwójnej. Jeśli mamy linie pojedynczą, to wsuwamy ja wyłącznie do pojedynczego jednego z otworów.

Wsuwa się niezwykle krótko odcinek liny, który już po drugiej domenie płytki trzeba wpiąć do zakręcanego bez żadnego ale karabinka uprzęży asekuracyjnej.

Płytka może być zaopatrzona w sprężynę zapobiegającą blokowaniu się liny, które jest bardzo praktycznym udoskonaleniem, oraz w cienka pętelkę, którą asekurujący przypina do tego samego karabinka, co zabezpiecza przed nazbyt dalekim przesunięciem się płytki na linie. Przyrządem dalej użytkowanym do asekuracji jest ósemka Fischera, lecz wraz z rozpowszechnieniem się płytek asekurujących jej o wiele maleje. Produkowane są także bardziej trudne przyrządy służące do asekuracji, atutem takich urządzeń jest to, że lina jest mechanicznie hamowana.

You may also like...

Dodaj komentarz