Czym jest i jak działa ubezpieczenie AC?

W stworzonym przez nas państwie są dwa kluczowe typy ubezpieczenia pojazdów mechanicznych, które mają aktualną rejestrację – ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, oznaczane w skrócie zabezpieczeniem OC i ubezpieczenie pojazdu autocasco, oznaczane popularnie zabezpieczeniem AC. To pierwsze ubezpieczenie jest gruntownie obowiązkowe, obowiązek ten powstaje w czasie, kiedy pojazd pozostaje zarejestrowany – nawet jednodniowe spóźnienie w wykupieniu ubezpieczenia OC podlega karze, a w sytuacji, kiedy tak właściwie samochód nie będzie posiadał takiego ubezpieczenia powyżej 14 dni od chwili jego rejestracji, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałoży karę na posiadacza takiego pojazdu w wysokości 750 euro – bezsprzecznie po przeliczeniu kary na nasze miejscowe złotówki. Jeśli zaś chodzi o ubezpieczenie AC, to nie jest ono przymusowe, za to wielu kierowców, szczególnie nowszych pojazdów, wykupuje takie ubezpieczenie, albowiem ma ono o wiele szerszy zakres aniżeli ubezpieczenie OC, gwarantuje właścicielowi danego pojazdu ubezpieczenia i odszkodowania w bardzo rozmaitych sytuacjach, bez względu od tego, czy dowodzący danym samochodem jest sprawcą kolizji czy wypadku drogowego.

To zabezpieczenie chroni dobro, jakim jest pojazd mechaniczny, w niezmiernie szerokim zakresie, albowiem ubezpieczenie OC nie działa w odniesieniu do sprawcy zdarzenia drogowego – może on nawet w wyniku wypadku rozbić swój pojazd na wskroś oraz nie dostanie najmniejszego odszkodowania, a do tego utraci zniżki, które do tej pory posiadał zawierając ubezpieczenie OC. Ubezpieczenie autocasco gwarantuje wypłatę odszkodowania w wielu przypadkach, czy to będzie spalenie się pojazdu, jego uszkodzenie w wyniku włamania, kradzież pojazdu, a w takim razie jego utrata. Tak wiec w sytuacji, kiedy mamy pionierski samochód, obawiamy się, że może on zostać skradziony lub też uszkodzony w inny sposób, a w dodatku nie trzymamy go w garażu, lecz pod tak zwaną chmurką, należałoby jest wykupić takie ubezpieczenie, żeby posiadać spokojniejszy sen. W co niektórych przypadkach to nawet musimy wykupić ubezpieczenie AC, jeżeli na przykład kupujemy dane auto za kredyt samochodowy uzyskany w banku.

You may also like...

1 Response

  1. Tomasz Wasilewski Tomasz pisze:

    Jeżeli w ciągu ostatnich 3 lat miałeś wypadek i wielkość przyznanego odszkodowania ci nie odpowiada – zgłoś to do DDO – dopłata do odszkodowania. Oni zajmą się sprawą. Wezmą całą papierkową robotę, negocjacje na siebie. Ty otrzymasz różnice pomiędzy tą kwotą, jaką otrzymałeś, a tą którą powinieneś otrzymać.

Dodaj komentarz