Depresja prenatalna

Depresja to poważna choroba, która może zakłócać codzienne życie. Kiedy kobiety doświadczają depresji podczas ciąży, nazywa się to depresją prenatalną. Większość kobiet przeżywa emocjonalne wzloty i upadki podczas ciąży i jest to całkowicie normalne. Ale kiedy uczucie przygnębienia lub smutku przez kilka dni staje się czymś normalnym, a smutek, niepokój i inne negatywne emocje przeszkadzają w codziennym życiu, może to być depresja.

Depresja prenatalna jest powszechna. Około 13 procent (więcej niż jedna na 10) kobiet w ciąży i młodych matek doświadcza depresji. Niektórzy eksperci uważają, że odsetek ten może być nieco wyższy. Na szczęście depresja prenatalna może się znacznie poprawić dzięki leczeniu.

Objawy depresji

Wiele objawów depresji może pojawić się od czasu do czasu i można je uznać za normalne. Ale jeśli wystąpią co najmniej trzy z poniższych objawów przez dwa tygodnie lub dłużej, porozmawiaj ze swoim lekarzem o możliwości leczenia. Nie musisz sam radzić sobie z depresją. Dostępna jest dla ciebie pomoc. opieka zdrowotna dla noworodów

wahania nastroju

drażliwość

smutek, beznadziejność lub uczucie przytłoczenia

częste zaklęcia płaczu lub łatwe płacz

brak energii lub motywacji

chęć częstego jedzenia lub brak chęci do jedzenia

problemy ze snem, w tym spanie za mało lub za dużo

trudności z koncentracją lub podejmowaniem decyzji

problemy z pamięcią

poczucie bezwartościowości lub winy

utrata zainteresowania czynnościami, które kiedyś sprawiały Ci przyjemność, lub odkrycie, że przestały Ci one sprawiać przyjemność, gdy uczestniczysz

wycofywanie się lub chęć odejścia od przyjaciół i rodziny

bóle głowy, bóle i bóle ciała lub problemy żołądkowe, które wydają się inne niż poranne mdłości

Podczas wizyty u lekarza zalecamy sporządzenie listy objawów i zabranie jej ze sobą do gabinetu. Twój lekarz może ocenić, czy twoje objawy są spowodowane depresją, czy czymś innym.

Leczenie depresji prenatalnej

Zwykle depresję leczy się kombinacją leków i terapii rozmową. Jednak w czasie ciąży Ty i Twój lekarz będziecie musieli rozważyć potencjalne ryzyko związane z lekami z korzyściami. Jeśli jest to odpowiednie dla Ciebie, Twój lekarz przepisze leki przeciwdepresyjne, które pomogą skorygować podstawową przyczynę depresji. I niezależnie od tego, czy leki na receptę są dla Ciebie opcją, rozważ terapię rozmową z pracownikiem socjalnym, psychologiem lub psychiatrą. Jeśli twoje ubezpieczenie nie obejmuje opieki psychiatrycznej, możesz znaleźć bezpłatne lub niedrogie opcje terapii w swojej okolicy. Jeśli masz trudności ze znalezieniem kogoś, kto mógłby Ci pomóc w leczeniu, poproś swojego lekarza o zalecenia.

Ryzyko nieleczenia depresji

Ważne jest, aby podjąć kroki w celu leczenia depresji. Nieleczona depresja może się pogorszyć i zranić zarówno Ciebie, jak i Twoje dziecko. Nieleczona depresja może prowadzić do:

złe odżywianie

nie przybiera na wadze na tyle, aby zapewnić dziecku odpowiednie odżywianie

opuszczasz ważne wizyty prenatalne

zażywanie substancji, które mogą mieć poważne konsekwencje dla Twojego dziecka

problemy w czasie ciąży i porodu

przedwczesny poród lub urodzenie dziecka z niską masą urodzeniową

Otrzymywać pomoc

Oprócz rozmowy z lekarzem, możesz spróbować innych rzeczy, które pomogą Ci poczuć się lepiej. Na przykład:

Zadbaj o dobry sen, jeśli możesz.

Pamiętaj, że nie musisz być wszystkim dla wszystkich; daj sobie pozwolenie na powiedzenie nie.

Poproś o pomoc swojego partnera, rodzinę i przyjaciół.

Znajdź czas dla siebie, robiąc rzeczy, które lubisz.

Porozmawiaj z innymi matkami, które przeszły przez to samo.

Rozważ dołączenie do grupy wsparcia, która pomoże ci uporać się ze swoimi myślami i uczuciami.

Jeśli kiedykolwiek poczujesz, że możesz skrzywdzić siebie lub rozwijające się dziecko, zadzwoń pod numer 911 lub natychmiast poszukaj pomocy w nagłych wypadkach.

Nie jesteś sam

Rozumiemy, jak trudne może być mówienie o depresji — zwłaszcza, gdy jesteś w depresji. Kiedy nie masz energii lub cały czas czujesz się smutny, trudno jest nawet pomyśleć o dodaniu kolejnej rzeczy do swojej listy „do zrobienia”. Ale ważne jest, aby porozmawiać z profesjonalistą, jeśli uważasz, że możesz mieć depresję.

You may also like...

Dodaj komentarz