Jak czytać i rozumieć Ewangelię?

Wiara i stawanie się uczniem Chrystusa jest owocem duchowego spotkania. Ale jeśli chcemy poznać Jezusa i jego przesłanie, musimy przeczytać i zrozumieć ewangelię. Zanim zaczniesz czytać, musisz pamiętać o kilku rzeczach, aby uniknąć pomyłki. W Ewangelii możemy bowiem przeczytać piękne słowa, które nas poruszają, ale bardzo prosta analiza literacka ujawnia cały szereg problemów: oczywiste sprzeczności; opowieści, które smakują jak bajki, wydarzenia zbyt niezwykłe, by wydawały się prawdziwe. Krótko mówiąc, udawanie, że wierzymy w wydarzenia, których nie jesteśmy w stanie zrozumieć. Po pierwsze, pamiętaj, że Jezus nie nakazał nikomu spisywać tego, co powiedział, zrobił lub głosił. I tak naprawdę nikt, o ile nam wiadomo, nie robił notatek. kliknij tutaj

W Ewangelii możemy przeczytać piękne słowa

Ci, którzy zdecydowali się coś napisać, zrobili to, aby spełnić określone potrzeby: konkretnej społeczności. Rzeczywiście, dobrze jest sprecyzować, że to, co zostało napisane, nie odnosi się bezpośrednio do życia Jezusa, ale do historii kaznodziejów. Czy ci kaznodzieje byli z pierwszej, drugiej czy trzeciej ręki, to znaczy, czy osobiście znali Jezusa, nie jest możliwe, abyśmy mogli wiedzieć z całą pewnością. Zapomnijcie o imionach Marka i Łukasza, Mateusza czy Jana, odnosząc je do apostołów: Ewangelie nie są podpisane.

Autorzy są atrybucjami tradycji. Ale nie ma pewności. Tak jest lepiej. W rzeczywistości inaczej nie moglibyśmy wyjaśnić, jak podobne epizody są opowiadane w tak odmienny sposób. A inne, uderzające, nie są nawet wspominane przez rzekomych bohaterów (jeden dla całego epizodu przemienienia, w którym byłby obecny Jan, ale w jego ewangelii nie ma o tym wzmianki!)

Druga uwaga: ewangelie nie zostały napisane dla ciebie, który teraz masz je w ręku. Ale jak nie? Dokładnie tak. Nie zostały napisane z jasnowidzącą wiedzą, że pewnego dnia świat stanie się kulturalny. Kiedy były pisane w I wieku od 45 do 100, prawie nikt nie potrafił czytać. Co więcej, tylko fachowcy od pisania, tzw. skrybowie. Dlatego Ewangelia nie była adresatem pojedynczych osób, ale wspólnot chrześcijańskich, jak powiedzieliśmy. Tekst został przeczytany i wyjaśniony przez tych, którzy wiedzieli, jak to zrobić. Między innymi podeszli do historii Jezusa, przyglądając się problemom tej konkretnej społeczności. Jest prawdopodobne, że grupy na tym samym obszarze geograficznym znały tylko jedną ewangelię i przez kilka stuleci całe społeczności żyły i wzrastały w wierze, opierając się na tekstach, które Kościół później ogłosi apokryfami!

Tekst Ewangelii nie jest wcale łatwy

Znowu : tekst Ewangelii nie jest wcale łatwy”.. Brzmi to prosto i prosto, ale gdybyśmy potraktowali to dosłownie, popełnilibyśmy ogromne błędy w ocenie, czasami z katastrofalnymi i dramatycznymi konsekwencjami. Świadczy o tym smutno historia kościoła i niestety także kroniki ostatnich lat w wyznaniach religijnych, które dosłownie traktują pisanie.

Pismo musi być interpretowane i potrzebne jest specjalistyczne przygotowanie: trzeba znać środowisko, kulturę tamtych czasów, historię, zwyczaje, archeologię miejsc, a to nigdy nie wystarczy. Także dlatego, że ktokolwiek pisał, nie był głupcem, ale specjalistą od pisania. W rzeczywistości są to arcydzieła literackie, w których każda historia, fraza, termin nie są napisane przypadkowo, ale mają swój konkretny cel i znaczenie oraz odpowiadają dokładnej strukturze teologicznej.

Wreszcie, ale tematu nie można uznać za wyczerpany, tłumaczenie . Ewangelie zostały napisane po grecku, którym wtedy mówiono, tzw. koiné. Język, którego już nie ma. Wiele terminów zaczerpniętych ze Starego Testamentu jest już greckim tłumaczeniem z hebrajskiego. Wreszcie pojawia się w naszym języku.

Błędne tłumaczenie przekazuje niewłaściwą wiadomość . Niektórzy poświęcili swoje życie, inni grali tylko po to, by odkryć, że termin został niepoprawnie przetłumaczony.

Ogromna odpowiedzialność. Tylko jeden przykład: gdzie Jezus nigdy nie zapraszał nikogo do składania ofiar lub pokuty, nigdy! Tłumaczenie pierwszego rozdziału Marka „ Pokutujcie i wierzcie w Ewangelię ” było od wieków relacjonowane jako „Pokutujcie i uwierzcie w Ewangelię „z ukrytym wezwaniem do pokuty, które przez wieki było świadkiem biczowania ubogich mnichów i ubogich ludzi, którzy składali nieludzkie ofiary, aby uzyskać miłosierdzie, które Jezus już za darmo udzielił.

Bohaterowie Ewangelii

Czytanie Ewangelii jest zatem prawdziwym bogactwem, którego nie powinien się pozbawiać każdy chrześcijanin. To naprawdę fascynująca i bardzo podnosząca na duchu lektura.

Z pewnością nie jest to lektura łatwa pod pewnymi względami, bo chociaż zawarte w niej przesłanie jest naprawdę uniwersalne i wieczne (aktualne po dwóch tysiącach lat!), to pewne fragmenty trudno zawrzeć w naszym świecie iw naszym języku. Z tego powodu jego treść często wymaga interpretacji, filtrowania, wyjaśniania i aktualizowania.

Zanim to zadanie było całkowitą i wyłączną prerogatywą Kościoła, dzisiaj wszyscy jesteśmy wezwani osobiście do skonfrontowania się z przesłaniem, które jest nam proponowane i do wykonania go w najbardziej uczciwy sposób i bez uprzedzeń dla wygody.

You may also like...

Dodaj komentarz