Kleszcz – mały szkodnik, duże problemy. Jak się chronić przed ukąszeniem?

Sezon wiosenny to okres wzmożonej aktywności kleszczy. Ładna pogoda sprzyja wypoczynkowi na łonie natury. To właśnie w lasach i parkach tych pajęczaków jest najwięcej. Chociaż nie każde ukąszenie kleszcza musi wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, warto wiedzieć jak się przed nim uchronić.

Jak długo trwa sezon na kleszcze?

Kleszcze pojawiają się, gdy temperatura wrasta do 5-10 stopni Celsjusza. Zazwyczaj ma to miejsce na przełomie marca i kwietnia. Pajęczaki te są szczególnie aktywne w maju, czerwcu, wrześniu i październiku, ale można spotkać je także w listopadzie.

Gdzie najczęściej występują kleszcze?

Obszarem bytowania kleszczy są trawy, krzewy i niskie zarośla. Bardzo lubią ciepłe i wilgotne tereny, okolice zbiorników wodnych, ale unikają dużego nasłonecznienia. Trzeba zachować szczególną ostrożność na łąkach, polach, obrzeżach lasów, gdzie występują najczęściej. Mają również ulubione gatunki roślin. Jest to paproć, leszczyna i czarny bez.

Podstawowe zasady działania po ukąszeniu

W przypadku znalezienia osobnika, który wczepił się już w skórę, należy jak najszybciej go usunąć. Do tego celu najlepiej użyć pęsety. Ważne, aby chwycić kleszcza tuż przy skórze i wyciągnąć go zdecydowanym, obrotowym ruchem. Miejsce po ukąszeniu dobrze jest zdezynfekować. Ważne jest, żeby po wyjęciu kleszcza obserwować ewentualne objawy. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, można wysłać kleszcza do badania. Przeprowadza się test serologiczny pod kątem nosicielstwa bakterii Borrelia. Więcej na temat tego badania można przeczytać na stronie: https://zbadajkleszcza.pl/badanie-kleszcza-warszawa/

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Najbardziej niebezpieczną chorobą przenoszoną przez kleszcze jest wirusowe zapalenie opon mózgowych. Chronią przed nim szczepienia. Drugim, najczęściej występującym schorzeniem, które może wystąpić po ukąszeniu kleszcza jest borelioza. Jej objawy przypominają grypę i rozwijają się w okresie  do trzech tygodni od ukąszenia. Charakterystycznym objawem jest rumień występujący w miejscy ugryzienia. Ważna jest szybka diagnoza i wprowadzenie odpowiednio dobranej antybiotykoterapii, aby nie doszło do wystąpienia poważniejszych objawów neurologicznych i kardiologicznych.

Jak się chronić przed ukąszeniem?

Przebywając na obszarach zielonych, warto zadbać o odpowiednie ubranie. Długie spodnie, zakryte obuwie, nakrycie głowy będzie skuteczną ochroną przed kleszczami. Dodatkowo warto zastosować środki odstraszające te pajęczaki, powszechnie dostępne w aptekach i drogeriach. Obowiązkowo należy również obejrzeć całe ciało natychmiast po powrocie do domu. To pozwoli usunąć kleszcza, który jeszcze nie zdążył się wczepić w skórę.

 

Ukąszenie kleszcza jest bezbolesne, dlatego też ważne jest, aby dokładnie oglądać swoje ciało po powrocie ze spacerów. W razie ugryzienia liczy się szybki czas reakcji. Pozwoli to uniknąć wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych, które mogą towarzyszyć przez całe życie.

You may also like...

Dodaj komentarz