Łazienka i kuchnia dla niepełnosprawnych – jak zaplanować?

Wybitnie sporo powiada się o tym, że nasze społeczeństwo ekspresowo się starzeje, zresztą mamy też świadomość, że nasi rodzice, nasi dziadkowie coraz to częściej potrzebują pomocy i wsparcia od młodszych członków familii. Jeżeli mieszkamy ze starszą jednostka, lub ewentualnie pragniemy pomóc jej w byciu samodzielnym i bezpiecznym należałoby jest przystosować łazienkę do potrzeb takiej osoby. Nawet do schematycznej wanny jesteśmy w stanie dokupić krzesełko, które jesteśmy w stanie swobodnie podnosić oraz opuszczać za wsparciem korbki, czy też dżojstiku, to naturalnie dzięki czemu nawet jednostka niesprawna ruchowo może bezpiecznie oraz wygodnie dostać się do wanny.

Jeśli tudzież zdecydujemy się na zakup śmiałej wanny możemy wybrać nisko osadzony model ze wyjątkowymi, szczelnymi drzwiczkami, jakie wspomogą pewnie dostać się do wanny, w następnej kolejności wystarczy je tylko zamknąć, zabezpieczyć wyjątkowym zamkiem, żeby nie zdołały nam się otworzyć nawet pod naporem wody oraz spokojnie się kapać.

Pożytecznym rozwiązaniem dla osób ubóstwiających korzystać z prysznica będzie mały brodzik, lub całkowity jego brak, z odpływem w podłodze, co potwierdza architekt wnętrz poznań. Do takiego prysznica jesteśmy w stanie nawet wstawić krzesełko, żeby osoby z zawrotami głowy, lub też jakie mają komplikacje z długim staniem mogły wygodnie wykorzystywać z prysznica. Osoby niepełnosprawne coraz to częściej starają się być aktywne nie jedynie w sposób społeczny, jednak oraz zawodowy, a to właśnie dzięki coraz większej ilości udogodnień staje się to łatwiejsze.

Niemniej jednak tak w rzeczy samej wszelkiego rodzaju udogodnienia najważniejsze są w domu osoby niepełnosprawnej. Jeżeli urządzamy kuchnię, z której też będą korzystać osoby niepełnosprawne należy należycie ją wykończyć. Jeżeli figura jest na wózku inwalidzkim, powierzchnia kuchni musi być większa, między meblami w kuchni przynajmniej 150 cm w okręgu, by figura na wózku mogła swobodnie poruszać się między szafkami oraz sprzętem kuchennym. Równie ważne jest dostosowanie blatów do pragnień osób na wózkach, to znaczy zainstalować je niżej, tak by zdołało bez ograniczeń do nich sięgać. Jest również możliwość zakupienia kuchenek do gotowania i pieczenia w niższej zabudowie, co ułatwi korzystanie z kuchni. Wszelkie włączniki światła lub kontakty również powinny znajdować się w zasięgu ręki osoby na wózku, by do granic możliwości udostępnić jej łatwe korzystanie z kuchni.

You may also like...

Dodaj komentarz