Nieduże oraz gigantyczne konie – wszystkie pożądają ochrony weterynaryjnej

Zawzięci entuzjaści koni utrzymują, iż są to zwierzęta niezmiernie inteligentne. Zdania na ten temat są podzielonej jednak nie ulega niepewności, iż każdy koń faworyzuje się osobistym charakterem i osobowością. Abstrahując od zachowania zwierząt wynikające ze złego ich traktowania lub ewentualnie niefachowego układania, są osobniki wyróżniające się usposobieniem i obrządkami. Wychowywane w tych samych warunkach konie mogą zachować własne predyspozycje do złośliwości lub ewentualnie lękliwości. Czasem właścicielom stajni rekreacyjnych trudno jest wytypować wierzchowca dla ludzi początkujących, bo w jednym osobniku nie zawsze jest szansę odnalezienia wszystkich należytych cech. Na pierwsze lekcje dobrze byłoby wyznaczyć konia o płynnym, rytmicznym, równym chodzie. Lecz zdarza się, iż koń obdarzony takim działaniem jest niereformowalnie złośliwy oraz krnąbrny, do tego stopnia, że początkujący jeździec nie ma szans nad nim zapanować.

Z drugiej kwestii -zdarzają się zwierzęta z rozkoszą z każdym kooperujące, spokojne i posłuszne, niemniej jednak mające tak nierytmiczny i nierówny krok, że trudno się na nim utrzymać w siodle. Ideały zdarzają się rzadko, trzeba wobec tego w pewnych sytuacjach wybierać między walka z wierzchowcem a walka z bólem obijanych mięśni. Są konie ociężałe, które tylko palcatem można zachęcić do szybszego biegu i są też takie, jakie włączają najszybszy bieg bez żadnej zachęty od jeźdźca. Różnorodność ras końskich jest bardzo znacząca.

Dzisiaj hodowane są rasy koni wierzchowych, bardzo gigantycznych, dużych i mocno zbudowanych. Są zwolennicy ras małych, krępych i wytrzymałych, inni z kolei preferują zwierzęta szczupłe, delikatnie zbudowane i niewysokie. Istnieją też hodowle ras zimnokrwistych – ciężkich, grubokościstych, jakich kopyta może posiadać powierzchnie talerza. Każda z tych ras ma, wykształcone wskutek wieloletnich zabiegów hodowlanych, cechy predestynujące je do takiego, a nie innego wykorzystania przez człowieka, co potwierdza badania laboratoryjne koni. Jedne konie nadają się do profesji sportowych: wyścigów, inne do skoków bądź też konkurencji ujeżdżania czy też zawodów kłusaków czy zaprzęgów. Są rasy hodowane pod kątem wykorzystania do ciężkiej, fizycznej pracy, a różne do pracy w służbach militarnych i paramilitarnych bądź też jako wierzchowce dające sobie poradę w najtrudniejszych warunkach.

You may also like...

Dodaj komentarz