Ogrodzenie domu – jak wybrać?

Brama to koniecznie potrzebny element architektoniczny zarówno jako wejście do budynku, do sieni, wtedy bramą określa się zwyczajne drzwi wejściowe, czy też jako element ogrodzenia, furtka prowadząca na posesję. Jednak najczęściej pod hasłem brama brano pod uwagę bramę miejską, która w dawnych czasach była niezbędnym umocnieniem murów miejskich. Przekroczenie bramy grodzkiej w wiekach średnich nie było bynajmniej tak prostą do zrobienia sprawą.

Mury miejskie były najpilniej strzeżonym punktem miasta, strzeżonego przez kilkudziesięciu strażników, którzy za dnia wpuszczali ludzi oraz bydło do środka (przeważnie gdy akurat był targ oraz w grodzie odbywał się kiermasz lub odpust), natomiast po zmroku bramy miasta zostawały zamykane aby żaden intruz nie był w stanie się przedostać do wewnątrz. Nie każdy miał możliwość, dostać się do grodu w czasach średniowiecza. Wartownicy mogli zatrzymać dowolnego obywatela, jeżeli swoim wyglądem lub postępowaniem wywoływał u nich podejrzenia. Głównym założeniem było wpuszczanie wyłącznie mieszkańców grodu, kupców, majstrów, ewentualnie teatrzyków objazdowych czy dyplomatów, unikanie zaś ryzyka przepuszczania złodziei, przestępców czy innych łotrów, którzy z założenia zaczynali aktywność po zmroku.

Toteż wszyscy mieszkańcy grodu będąc świadomym, iż zbytnia beztroska może ich kosztować nocowanie pod murami grodu, starali się tak załatwiać swoje sprawy, aby przejść przez linię murów miejskich nim zajdzie słońce aby nie być skazanym w tej sytuacji na nocleg daleko od swojego łóżka. Jednocześnie, z myślą o podróżnych, którym nie dane było dostać się za granicę grodu przed nastaniem nocy, pod jego murami, istniały karczmy i zajazdy dla podróżnych. Średniowieczne podania o Lajkoniku głoszą iż brama miejska ocaliła Kraków przed atakiem tatarskim. Ani jedna walka nie doszła do skutku, gdyż nie było takiej konieczności. Dość było zaledwie zawrzeć bramę, aby powstrzymać najazd.

You may also like...

Dodaj komentarz