Planowanie wyprawy – z przewodnikiem lub bez?

Jeżeli biuro podróży organizuje wyprawę, na przykład autokarową, obojętnie, czy jest to wyjazd aranżowany dla dorosłych lub dla dzieci, czy obejmuje wyjazd na kilka dni czy także jest to wycieczka jedynie jednodniowa, powinny być przydzielony do tej wyprawy pilot lub ewentualnie też przewodnik – w zależności od danej sytuacji. Polskie prawo mówi bo, iż każdy wyjazd grupowy, gdzie dana grupa liczy co najmniej 10 osób, powinien przebiegać pod opieką pilota z bezwzględną jego obecnością w danej grupie.

Nawet w sytuacjach, kiedy tak właściwie wyjazd nie jest aranżowany przez biuro podróży a przez pojedyncza osobę, na przykład wyprawa szkolna – klasowa – organizowana przez wychowawcę klasy, też powinna mieć opiekuna w postaci licencjonowanego pilota turystycznego. W sytuacji ujawnienia przez narząd kontrolny, że dana grupa wycieczkowa nie ma pilota, nakładana będzie kara pieniężna na organizatora wycieczki, i nieważne jest, czy to będzie menadżer biura podróży, czy również wychowawca szkolny – oba podmioty mogą być ukarane w ten sam sposób.

Dla stereotypowego zjadacza chleba trudno będzie odróżnić, jakie kompetencje ma pilot wycieczki, a które przewodnik, który daną wyprawę oprowadza – wielokrotnie zauważamy też obrazki, iż oprowadza dana wycieczkę figura, jaka ma odznakę pilota turystycznego, a nie oprowadzacza. Tymczasem są to dwa różnorodne typy uprawnień – pilot krajoznawczy a przewodnik, które zależą też od tego, o jaki obszar chodzi – głównie dotyczy to uprawnień pilota.

Otóż licencja pilota turystycznego uprawnia taka osobę do piastowania opieki nad grupą, do której jest przedzielony w czasie eskapad, załatwianie spraw kwaterunkowych oraz tym podobnych czynności, o czym wzmiankuje http://ecotravel.net.pl/. Tudzież pilot nie ma uprawnień do oprowadzania wycieczek, czyli czynności zarezerwowanej dla pilota krajoznawczego. Z kolei przewodnik – jeśli mowa o terenowym – ma prawo do oprowadzania eskapad po obszarze, gdzie ma licencje przewodnika, a dodatkowo do wykonywania czynności pilockich na także danym terenie. Przewodnik miejski nie ma niemniej jednak uprawnień pilota, a w następstwie tego podróży z grupą i sprawowania opieki nad nią, jaka normalnie sprawuje pilot.

You may also like...

Dodaj komentarz