Sesja na studiach – czy naprawdę taka koszmarna?

O sesji egzaminacyjnej w gronie studentów krążą gawędy. Niemalże każdy, kto dopiero inauguruje studia, ma prawo usłyszeć od swoich starszych kolegów, że czas zaliczeń i sprawdzianów to coś strasznego. Bo należy uczyć się, biegać na konsultacje, dyskutować z profesorami oraz asystentami a w końcu oraz tak oczekują egzaminy poprawkowe. A jednakże przeważnie po pierwszej sesji okazuje się, że nie taki znany z przysłowia diabeł straszny, jak go malują. W szczególe pamiętać należy, że sesja jest rzeczą w trakcie studiowania kompletnie naturalną. Niewątpliwie można się zgodzić, że ten trwający zazwyczaj dwa czy trzy tygodnie okres jest o wiele bardziej wymagający aniżeli poprzedzających go parę miesięcy, jednakowoż przecież od wielu lat studenci przechodzili sesję w miarę bezboleśnie, podchodząc do kolejnych egzaminów oraz z powodzeniem je zdając.

Pytanie w takim razie, skąd taka zła sława okresu egzaminów i zaliczeń? By odpowiedzieć sobie na to zapytanie, wystarczy jedynie spojrzeć, kto zwykle rozsiewa pogłoski o tym, że sesja egzaminacyjna jest koszmarna, ciężka oraz wyczerpująca. Często okazuje się, że w gronie tych osób najwięcej jest studentów przeciętnych czy też wprost słabych. I to nie w następstwie tego, że najzwyczajniej w świecie nie są w stanie przyswoić sobie jakiegoś materiału, jednakowoż skutkiem tego, że do studiowania podchodzą w sposób wybitnie lekki. Dla nich najważniejsze jest w głównej mierze tak zwane życie studenckie, innymi słowy spotkania towarzyskie, koncerty, imprezy, wyjścia do klubów.

Zajęcia, w czasie których zdobywa się wiedzę są tylko koniecznym dodatkiem do bycia studentem. A wizyty w bibliotekach i czytelniach należą do rzadkości. Nawet na nieobowiązujące wykłady się nie chodzi, ponieważ wydają się być pospolitą stratą czasu. Aż do sesji właśnie, gdy okazuje się, że to właśnie treść wykładów jest podstawą wiedzy, jaką trzeba się wykazać w czasie rozmowy egzaminacyjnej z profesorem. To właśnie w trakcie sesji może się w następstwie tego okazać, że żeby móc przez następne pół roku korzystać z idylliczny studenckiego życia, należy całe dnie, a nawet noce poświęcić na naukę.

You may also like...

Dodaj komentarz