Skuteczny i szybki transport w mieście – taksówki versus autokary

Choć razem z rozwojem technologicznym oraz upowszechnieniem go w naszym kraju, coraz większa rzesza Polaków swoje powszednie poruszanie się z pracy oraz do pracy (a jakkolwiek nie tylko tam zwykliśmy podróżować) zawdzięcza osobistemu samochodowi, bezustannie duża grupa mieszkańców porusza się za pomocą środków komunikacji miejskiej. Transport tego typu, który najczęściej jest obsługiwany przez firmy przewozowe przynależące bezpośrednio do miasta, jest stałym detalem krajobrazu praktycznie wszystkich polskich miast – tutaj o wiele bardziej sprawdzi się taxi gliwice.

W znacznej większości składają się nań autokary, w co niektórych miejscowościach, zwłaszcza tych pokaźniejszych, mamy do czynienia też z tramwajami. Istnieją w Polsce miasta, gdzie korzystanie z komunikacji miejskiej dopuszczalne jest za darmo. Są to jednak chlubne wyjątki w skali kraju. W znacznej większości wypadków korzystający z tego typu transportu często narzekają na wysokie ceny przejazdów. Faktycznie, zwracając szczególną uwagę na zmiany cen biletów za przejazdy komunikacją miejską, bije w oczy fakt, że bilety podrożały w prawie wszystkich pokaźniejszych miastach, o całkiem pokaźne kwoty pieniędzy.

Prawda jest jednak taka, że podróżujący w ten sposób, nie mają większego wyjścia, nie posiadając prywatnych samochodów i są w tym względzie zakładnikami woli urzędników miejskich. Stałą tendencją ostatnich lat, jaką zanotować można w postępowaniach władz wielu krajowych miast, jest podwyższanie cen biletów za przewozy miejskimi środkami komunikacji. Głównie autobusy, niemniej jednak oraz tramwaje, zwłaszcza w dużych miastach, stają się coraz droższą opcją i skłania dużo osób do wybrania roweru czy spacerowej „metody” przemieszczania się.

Sposób zwiększenia dochodów miasta przez podnoszenie cen biletów weszło już na trwałe do kanonu, przede wszystkim tych najogromniejszych ośrodków municypialnych – np. Gornośląskiego Okręgu Przemysłowego, Wrocławia, Poznania czy Warszawy. Są niemniej jednak chlubne wyjątki od tej niepisanej reguły. Jedno z niewielkich miast w województwie Śląskim wprowadziło transport miejski w całości za darmo! Wielu wydawałoby się, że to niesłychanie nierozważny krok, szczególnie w dobie zastoju gospodarczego.

You may also like...

Dodaj komentarz