W jaki sposób media kształtują świat? Rząd, celebryci i informacje

Myśl społeczna jest pojęciem socjologicznym. W skrócie, świadczy zbiór pojęć, wyobrażeń, opinii, przeświadczeń, zabobonów w odniesieniu do danej grupy cywilnej. Inna będzie świadomość społeczeństwa wiejskiego, miejskiego, dostatniego, biednego. Media oznaczane są od dawna czwartą władzą. Różne programy, jakie oglądamy, których słuchamy, poszerzają naszą wiedzę w jakimś temacie, pozwalają nam na zajęcie własnego stanowiska lub tak na nas wpływają, iż zgadzamy się z przedstawioną opinią medialną. Jeżeli niemniej jednak władza ma nieograniczony oraz niczym nie skrępowany dostęp do mediów, jest w stanie oddać tak wybrane treści, by w efekcie końcowym, ludzie nie posiadając dostępu do innych źródeł wiadomości, przyswoili je i uznawali za własne. W wielu państwach miała miejsce medialna manipulacja społeczeństwem, niestety, taka sytuacja w wielu krajach nadal istnieje. Najgroźniejsze jest kształtowanie świadomości ideologicznej, politycznej, religijnej. Znaczna część społeczeństwa bezkrytycznie przyjmuje opinie prezentowanej przez media, nawet nie zastanawiając się nad inną wersją danego kłopotu.

W następstwie tego wyznaczona jest różnorodność mediów, by odbiorca był w stanie samodzielnie wybrać takie wiadomości, które pomogą mu zająć osobne stanowisko w danej sprawie – przetestuj portal informacyjny. Sieć internetowa jest aktualnie powszechnie dostępna. Społeczeństwo niezmiernie z zapałem korzysta z jej zasobów informacji. Dla ludzi w pełni dobrowolnych, stereotypową rzeczą jest poszukiwanie informacji nie tylko w kilku pionierskich na rynku pismach, czy telewizyjnych stacjach, jednak wypowiedzi ludzi opiniotwórczych z poza prasy, radia, telewizji, innymi słowy z kręgu osób niezależnych. O ile każda stacja telewizyjna, lub radiowa ma swój ustalony do realizacji profil, kierunek programowy, o tyle internet jest zalążkiem setek opinii, na podstawie jakich możemy sobie stworzyć własny obraz sytuacji, własną opinię, mało tego – naszą profesjonalną opinią możemy się natychmiast podzielić z innymi. Takiej możliwości w innych mediach, poza internetem nie ma.

Stacje telewizyjne stają się coraz znacznie bardziej otwarte na opinie telewidzów, jakkolwiek kontakt z nimi jest przeważnie poprzez pocztę mailową, niewiele jest programów, w jakich telewidzowie mogą w trakcie ich trwania przekazywać bezpośrednio na antenie swoje uwagi czy opinie. Internet jest jedynym, w gruncie rzeczy niezależnym medium, które może w nadzwyczaj krótkim czasie nawet zmienić bieg historii. Stąd, w wielu państwach, internet jest wybitnie niewygodnym medium dla rządzących.

You may also like...

Dodaj komentarz