W jaki sposób rozpocząć wspinaczkę? Typy i przyrządy

Gałęzie sportu wspinaczkowego jesteśmy w stanie podzielić na : wspinaczka wysokogórska, wspinaczka wielowyciagowa, wspinaczka skałkowa, buldering, wspinaczka halowa. Wspinaczka wysokogórska; można ją pielęgnować na ścianach gór: niskich Tatry, średnich Alpy, bądź też obszernych Himalajach. Ten typ wspinaczki zawsze wiąże się z obecnością tak zwanych bezstronnych zagrożeń, które wynikają ze specyfiki górskiego klimatu, lub też tez terenu działania. Wspinaczka wielowyciągowa; jest to typ wspinaczki, gdzie kosztowny wspinaczkowe są nieraz dusze od liny asekuracyjnej, jaka odmierza rozciągłość jednego odcinka wspinaczki nazywanego wyciągiem. Na obfitych murach częstokrotność nie występują tuzinkowe górskie zagrożenia a wspinacze w trakcie akcji na ogół nie muszą wałczyć o życie, czy biologiczne przetrwanie. Wspinaczka skałkowa; jest to wspinaczka po niezbyt wysokich ściankach i ostańcach skalnych Jury Krakowsko- Częstochowskiej. Wysokość tych skał zazwyczaj nie przekracza 50 metrów, dlatego także czas przejścia drogi przeważnie nie jest dłuższy niż jedna godzina.

Doskonale nadaje się do nauczania początkujących. W tej chwili najpowszechniejszymi wykorzystywanymi urządzeniami asekuracyjnymi są płytki i pochodne od nich kubki asekuracyjne – sprawdź ścianka wspinaczkowa. Płytki zrobione są ze stopu aluminium są w stanie mieć przeróżne kształty, niemniej jednak zwykle są okrągłe, z dwoma otworami do wprowadzania dwóch żył linii podwójnej. Jeżeli mamy linie osobną, to wsuwamy ja tylko do indywidualnego jednego z otworów. Wsuwa się niezmiernie krótko odcinek liny, który już po drugiej odsłonie płytki wypada wpiąć do zakręcanego bez jakiegokolwiek ale karabinka uprzęży asekuracyjnej.

Płytka może być zaopatrzona w sprężynę zapobiegającą blokowaniu się liny, które jest niesłychanie praktycznym udoskonaleniem, oraz w cienka pętelkę, jaką asekurujący przypina do tego samego karabinka, co zabezpiecza przed nazbyt dalekim przesunięciem się płytki na linie. Sprzętem dalej użytkowanym do asekuracji jest ósemka Fischera, jednakowoż wraz z rozpowszechnieniem się płytek asekurujących jej o wiele maleje. Produkowane są też o wiele bardziej trudne przyrządy służące do asekuracji, walorem takich urządzeń jest to, że lina jest mechanicznie hamowana.

You may also like...

Dodaj komentarz