Wyraz radości medykamentem na wszystko – przetestuj, jak zwalczyć nudę oraz smutek

Następstwa uczęszczania wielu pacjentów na zajęcia warsztatowe ze śmiechoterapii tak zainteresowały środowisko lecznicze, że naukowcy postanowili obadać uczestników zajęć i sprawić, jaki naprawdę wpływ na organizm ma szczery, radosny, luźny śmiech. Pewny Amerykanin, cierpiący na rozwlekłą chorobę kręgosłupa, po uzyskaniu od lekarzy wiadomości, że jego stan jest coraz gorszy, a życie zakończy w ciągu kilku miesięcy, zadecydował zrezygnować z kuracje konwencjonalnego.

Ustawił na otoczenie się ludźmi z dużym poczuciem humoru, oglądał zaledwie filmy komediowe, odczytywał humorystyczne książki lub też sprawdzał Internet oraz witryny z memami – influencerki. Po kilku miesiącach niemalże sielankowego, pełnego humoru życia, stan chorego rozpoczął się poprawiać, a choroba pomału ustępowała.

Lekarze byli zdumieni tym zjawiskiem, postanowiono więc zbadać ten przypadek oraz ogólnie, wpływ śmiechu na stan organizmu. Badania wykazały, że kiedy śmiejemy się, następuje dużo zjawisk fizjologicznych, motywujących organizm do zintensyfikowanego działania – dojrzewa ciśnienie krwi, tętno narasta, obniża się poziom adrenaliny i kortyzolu, modernizuje się rytm oddychania co powoduje poprawniejsze dotlenienie, zwiększenie pęcherzyków płucnych, układ odpornościowy pobudzony zostaje do działania. Okazało się także, że śmiech może zapobiegać schorzeniom – nasze serce będzie dłużej pracowało w całkowitym zdrowiu. Schorzenia serca powszechnie występują w krajach o wysokim poziomie cywilizacji. Obywatele, w pogoni za awansem, lepszą pracą, ogromnymi zarobkami, zapominają o swoim zdrowiu, o konieczności wypoczynku, o rozwijaniu własnych pasji, o zapewnieniu sobie choćby godziny arkadyjskich zajęć w ciągu dnia. Wypoczynek po dniu wytężonej pracy, to w większości wypadków kanapa, telewizor lub gazeta.

Wskutek tego, chorych na serce przybywa, a rezultaty leczenia są różnorodne. Kardiolodzy z jednej z amerykańskich klinik przeprowadzili obszerne badania swoich pacjentów, jakie miały na celu pokazanie, że śmiech oraz radość z życia potrafią serce doprowadzić do równowagi bądź wprost zapobiec jego chorobom. Okazało się, że wszyscy, jacy od dawna chorowali na serce, radowali się z uroków życia sporadycznie, a według statystyk, śmiech gościł u około 40% tych ludzi rzadziej, aniżeli u ich rówieśników, nie mających żadnych kłopotów z sercem. Z ankiet wypełnionych przez około 300 osób, wynikało, że chorzy na serce, jeszcze przed zachorowaniem niezwykle sporadycznie się śmiali, cieszyli, i w szeregu przypadków wykazywali zachowania agresywne, ulegali stresom. Na podstawie dodatkowych ankiet, jakie pokazały, z czego chorzy przeważnie się śmieją, opracowano zestawy ‚rozweselające’ odpowiednich filmów i lektur, które miały wspomóc w przywróceniu równowagi zdrowotnej tym pacjentom.

You may also like...

Dodaj komentarz