Zioła jako ważny aspekt leczenia?

Z czym wiąże się ziołolecznictwo? Pierwsze skojarzenie to leczenie ziołami i tak jest też rzeczywistości. Zioła w medycynie grają obszerną rolę z przyczyny ich wielorakich funkcji i właściwości. Gdzie wolno odkryć właściwe zioła? Można je znaleźć wszędzie: od pól oraz łąk, po lasy oraz góry aż do nabrzeży morskich.

Czy są gatunki ziół, które są niezwykle do siebie podobne jednakże jedne mogą być zagrożeniem dla zdrowia a drugie wyraźnie przeciwnie? Z ziołami jest jak ze zwierzętami, istnieje sporo typów oraz nieraz co poniektóre gatunki ze względu na bliźnie pokrewieństwo są do siebie pokrewne – sprawdź halucynki grzyby. Jedyne, co może je odróżnić to występowanie w rozmaitym klimacie oraz pewne pomniejsze różnice w fizjonomii. Jako przykład zioła podobnego, lecz dysponującego te same właściwości lecznicze można podać rumianek alpejski i rumianek patagoński.

Te zioła w medycynie grają mniejszą rolę aniżeli na przykład szałwia lub dzika róża, jakkolwiek w regionalnej tradycji medycznej (Patagonia, Szwajcaria, Austria) są one ważnym szczegółem w domowej medycynie.

Często zioła te pojawiają się jako motywy roślinne na herbach bądź nawet godłach poszczególnych miast i prowincji. Następne skojarzenie związane ze słowem ziołolecznictwo to domowa medycyna alternatywna. Gorące ziołowe herbatki, mocniejsze przyprawy w daniach dla osób chorych albo wyciągi z ziół w postaci olejków służących zazwyczaj jako podgrzewacze dla ciała.

Jednoczy się to również ze starszymi damami ze wsi, jakie wychodzą na całe dnie do lasów w poszukiwaniu należytego zioła, aby potem przyrządzić z nich jakieś lekarstwa na czarną godzinę. Zioła w medycynie wzięły swój początek najprawdopodobniej albo jeszcze w starożytnej Mezopotamii albo w starożytnych Chinach. Najszybciej wydaje się prawdopodobna ta druga wersja, ze względu na wszechstronność Chińczyków oraz pomysłowość i zdolność eksperymentowania. Ziołolecznictwo nie było dziedziną, która powstała na przełomie paru lat. Czas potrzebny na powstanie tej dyscypliny medycyny musiał trwać pełne wieki, ze względu na bogactwo ziół w świecie przyrody i ze względu na czas obserwacji, w jaki sposób organizm ludzki odpowiada na daną roślinę.

You may also like...

Dodaj komentarz