Zioła – zastosowanie lekarskie

Niezwykleistotne jest, żeby wiedzieć, kiedy i jak należy zbierać dobre części zioła. Liście wolno zbierać jedynie przed okresem kwitnienia, jeżeli są ładnie wyrośnięte i bez zmian pasożytniczych.

Z kwiatów zbiera się jedynie korony w początkowej fazie kwitnienia i przechowuje się je nadzwyczaj ostrożnie oraz krótko, bo prędko więdną. Owoce zbiera się zaledwie na początku dojrzewania, a nasiona wybiera się wyłącznie z dojrzałych zdrowych owoców. Kory nie można zbierać z rosnących drzew, można ją tylko zbierać z odcinanych na jesień i wiosnę dwuletnich młodych pędów. Ziele tudzież zbiera się w czasie kwitnienia i odcina się maksymalnie 30 cm od czubka rośliny. Rośliny lecznicze posiadają szereg rozmaitych właściwości.

Zioła zawierają przede wszystkim liczne minerały, witaminy i mikro- i makroelementy, które poprawiają i regulują pracę pełnego organizmu – przetestuj pineapple express nasiona. Jednakowoż dzięki pomocniczym substancjom roślinnym zioła uzyskują swoje kosztowne działanie, jakie sprawia, że często używane są w medycynie. Istnieje parę rodzajów ziół, które posiadają wskazane właściwości oraz substancje chemiczne w swoim składzie. Są to związki śluzowe, związki flawonowe, azuleny, garbniki, saponiny oraz pektyny.

Działanie związków śluzowych jest natłuszczające oraz przeciwzapalne. Przeciwzapalnie funkcjonują też zioła z grup azulenów, garbników i pektyn. Azuleny przyspieszają gojenie się ran, w związku z tym sporządza się z nich kompresy oraz maści. Z kolei garbniki słyną ze własnego działania ściągającego i bakteriobójczego, ze względu na które niejednokrotnie użytkuje się je w medycynie. Związki flawonowe intensyfikują czynności regeneracyjne w organizmie, tudzież saponiny wspomagają działanie innych czynników przez zwiększanie przepuszczalności błon śluzowych. Pektyny natomiast działają łagodząco, ściągająco oraz kojąco na rany.

You may also like...

Dodaj komentarz